Betlémské světlo 2021

Betlémské světlo v Kamenici nad Lipou, Bohdalíně a Nově Včelnici 2021

Betlémské světlo připutuje před Vánoci opět i do našeho kraje. Za dodržení pravidel aktuální epidemiologické situace budeme světýlko rozdávat v Bohdalíně, Kamenici nad Lipou a Nové Včelnici.

BOHDALÍN
Čtvrtek, 23. prosince od 16:30 do 17:30.
U obecního úřadu.

KAMENICE NAD LIPOU
Čtvrtek , 23. prosince od 18:00 do 19:30.
Na náměstí, vedle městského úřadu.

NOVÁ VČELNICE
Čtvrtek , 23. prosince od 17:00 do 18:00
Na náměstí, u kostela.

Pro ty z vás, kteří ještě nevíte, co to je, chci napsat pár slov o tomto novodobém vánočním zvyku. Tato akce vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém městě Betlémě, v jeskyni, v níž se narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování těm lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Tato nadace pomáhá především zrakově, ale i jinak postiženým lidem a její pracovníci proto chtěli všem svým dobrodincům poděkovat originálním, ale zároveň milým a přátelským způsobem. Světlo dovezli do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok na to byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce mocně rozrostla, přenesli její centrum do Vídně. A odtud se postupně začalo šířit do Evropy. Zde se také v polovině prosince sejdou skautské delegace z různých evropských států a při slavnostní ekumenické bohoslužbě je jim Světlo předáno. Do naší republiky jej dováží skauti z brněnského střediska „Řehoře Mendla“. Ve třetí adventní sobotě je pak Betlémské světlo rozváženo za spolupráce Českých drah do celé republiky, aby pak na Štědrý den bylo rozneseno do kostelů, domovů důchodců, nemocnic, hospiců a rozdáno sousedům, přátelům, rodinám, osamělým lidem… prostě všem, komu chceme udělat radost maličkým dárkem, spojeným s úsměvem a ujištěním, že nejsou ve světě sami.

Více na: https://www.betlemskesvetlo.cz/