Symbolika

Skautský znak

Znak organizace Junák – český skaut

Od samého počátku je symbolem skautského hnutí lilie. Není však stejná pro celý svět, každá skautská organizace si ji různě graficky upravuje na základě národních i historických tradic. Organizace Junák – český skaut, které jsme členy má ve znaku zlatou lilii s býlím štítem na němž je hlava chodského psa (odkaz na českou udatnost a spolehlivost).

Tři listy lilie mají několik významů:

První skautská lilie z roku 1907
  • znázorňují tři věkové kategorie: světluška/vlče – skautka/skaut a rangers/rover,
  • připomínají tři body skautského slibu,
  • prostřední list je kompasovou střelkou ukazující správný směr a postranní listy nás varují, že pokud se odkloníme od správného směru, nikdy nedojdeme k cíl.

Lilie je podložena modrým trojlístkem, který pochází z mezinárodního znaku skautek. Trojlístek je symbolem štěstí a lásky k bližnímu.

Vlajka a znak střediska

Ústředním prvkem vlajky je symbol čtyřnásobného ohně (znak střediska) na bílém pozadí a v hnědém kruhovém štítu. Kruh je v indiánském pojetí symbolem života, posvátnosti, harmonie, Wakhan Tanky

Hnědá barva kruhu značí Zemi, po které chodíme a na které žijeme.

Žlutá barva pozadí je symbolem Slunce, které nám všem svítí stejně.

Orlí pera na štítu tvoří kód 31313 (číslo našeho střediska). Prostřední pero je tmavě modré jako odkaz na lakotský pozdrav užívaný po obřadech nebo mezi přáteli „Měj Modrý den!“ (chovej se čestně, zdvořile, odolávej zlu a stoupej po cestě dobra).

Název střediska v hnědém kruhu je bez lokálního zařazení (Fidelis et Fortis je více než město, oblast).

Symbol čtyřnásobného ohně

Dakotský kříž větrů.

Znakem našeho střediska je symbol woodcrafterského zákona, symbol čtyřnásobného ohně.

Tento symbol původně vychází od Severoamerických indiánů, přesněji z Dakotského kříže větrů. Tam ho objevil a převzal pro své hnutí E. T. Seton, zakladatel Ligy lesní moudrosti (Woodcraft Indians).

Pro indiány byl oheň symbolem „Velkého Ducha“. V kreslené podobě stojí ve středu a z něho se pak rozbíhají čtyři cesty – cesta těla, cesta mysli, cesta ducha a cesta služby.
Seton říkal, že všichni lidé, kteří chtějí být skutečnými lidmi, musejí jít po těchto čtyřech cestách. Každá z nich vede ke světlu – malému ohníčku, který zapalujeme z velikého ústředního ohně. Tato světla jsou Síla, Krása, Pravda, Láska. Z těchto čtyř světel vychází dvanáct zákonů lesní moudrosti – a to je tajemství čtyřnásobného ohně.

Ernest Evan Thompson Seton

Plné znění zákonů lesní moudrosti

Krása

1. Buď čistý ty sám i místo, kde žiješ. Není dokonalé krásy bez čistoty těla, duše i jednání. Tělo je posvátným chrámem ducha, uctívej proto své tělo. Čistota prospívá především tobě, pak lidem kolem tebe a ti, kdož zachovávají tento zákon, skutečně slouží své zemi.

2. Buď silný. Rozuměj svému tělu a měj k němu úctu. Je to chrám ducha, a není-li zdravé, nemůže být silné ani krásné.

3. Ochraňuj všechny neškodné tvory pro radost, kterou dává jejich krása. Chraň stromy a květiny a obzvlášť dávej pozor na oheň v lese i ve městě.

Pravda

4. Považuj své čestné slovo za svaté. To je zákon pravdy a pravda je moudrost.

5. Hraj poctivě, neboť poctivá hra je pravda a falešná hra znamená zradu.

6. Buď pokorný. Uctívej Velkého Ducha a respektuj víru jiných, neboť nikdo nezná celou pravdu a každý, kdo pokorně věří, má právo na naši úctu.

Síla

7. Buď statečný. Odvaha patří k nejvznešenějším vlastnostem. Strach je u kořene každého zla. Neohroženost znamená sílu.

8. Mlč, dokud hovoří starší a prokazuj jim úctu i jinak. V době zkoušky je mlčení těžší než mluvení, ale nakonec bývá silnější.

9. Buď poslušný. Poslušnost je základní povinnost na cestě lesní moudrosti. Poslušnost znamená sebeovládání a to je jádrem zákona.

Láska

10. Buď laskavý. Vykonej aspoň jednu nezištnou službu denně – i kdybys měl třeba jen rozšířit štěrbinu v místech, kde vyráží na povrch pramínek.

11. Ochotně pomáhej. Konej své povinnosti pro povznášející pocit, který dává služba, neboť člověk čerpá ze služby sílu.

12. Buď veselý. Raduj se z toho, že žiješ – neboť každá rozumná radost, kterou můžeš získat nebo dát, je nezničitelný poklad, který se zdvojnásobí pokaždé, když se o něj rozdělíš s jiným člověkem.

Název a pokřik střediska

Název našeho střediska tvoří latinská slova Fidelis et Fortis. V překladu věrnost a síla. Původně to bylo heslo brněnského skautského oddílu Psohlavců. Ten jako kluk navštěvoval na konci šedesátých let zakladatel našeho střediska Petr Pim Hrouzek. Na počátku devadesátých let minulého století se tak heslo stalo názvem a název heslem nově se rodícího skautského střediska.

Střediskový pokřik se opírá o název střediska a zdůrazňuje nám, že to nejsou jen prázdná slova. Výchova k věrnosti, sounáležitosti, přátelství i k odvaze, sebepřekonání a rozvoji morální i fyzické síly by měli být součástí výchovy ve všech našich oddílech.
Závěr pokřiku tvoří názvy míst spojených s naší činností a historií:
Kamenice: Kamenice nad Lipou – současné sídlo střediska.
Včelnice: Nová Včelnice – místo působnosti jednoho z našich oddílu.
Bohdalín: Místo vzniku střediska.

Věrnost, síla – Není dána!
Musí býti – Vychována!
Věrnost, síla je náš cíl.
Skaut – Junák
: Kamenice, Včelnice, Bohdalín.

Zajímavost: V původním pokřiku bylo místo města Včelnice uvedena vesnice Včelnička. Z této vesnice u Kamenice nad Lipou pocházela část členské základny při vzniku oddílů a střediska na počátku 90. let. Nová Včelnice měla v té době vlastní středisko. Změna pokřiku do současné podoby proběhla až ke konci století.